#4 Specifika režie inscenačního tvaru

/ Workshopová série #1#2#3#4#5#6 - fokus generace 15-26 /

určeno pro: studenty*tky divadelní výchovy, studenty*tky pedagogicko-uměleckých oborů, divadelní lektory*ky, pedagogy*žky ZUŠ 

V rámci workshopu budou pojmenované limity a výhody práce pro tuto konkrétní cílovou skupinu. Na workshopu budeme řešit otázku interpretace, intertextualitu a kódování divadelního jazyka. Budeme se zabývat psychologickou a sociální rovinou umění - problematikou toho, co je akceptovatelné a co už naopak není akceptovatelné, ve smyslu zobrazování témat, situací a scénických prvků na jevišti u výseče skupiny 15-26 let.

 

Jak vzniká režijní koncept v komplexnosti vnitřních procesů a vztahů tvůrčích komponentů? Autorský postoj kompozice, sémantika, aktualizace, performativita, identita, aktivismus a diskuse. Jakou pozornost a relevanci mají tyto pojmy při vzniku díla pro mládež?  V praktické části workshopu se dotkneme dialogu fyzického konání a textové předlohy. Jaké jsou podoby komunikace obsahově-formálních složek s performery*kami, prostorem a publikem? Zaměříme se na ambivalentní vztah při podobách zpracování tématu od předlohy dramatického textu až po komiks, psychologický experiment, sociologický dotazník, kolektivně komponovaný text a pod. Prostřednictvím praktických cvičení a improvizací se pokusíme pracovat se zvolenými tématy a předlohami v prostoru, ve kterém budeme objevovat jejich inscenační potenciál.

Harmonogram:
23.3. 9-13:00; 15-18:00
24.3. 
9-13:00; 15-18:00

Pro více informací a registraci pište na simona.augustin@colabs.cz

 

Júlia Rázusová je absolventkou v oboru režie na DF VŠMU v Bratislavě a FF Prešovské univerzity, momentálně doktorandkou na KALD DAMU v Praze, zabývající se dialogem fyzického jednání a textu.V rámci studia na VŠMU absolvovala studijní pobyt v Rose Bruford College v Londýne. Jej režijní rukopis vykazuje znaky fyzického a experimentálního divadla. Přináší výrazně osobitý přístup, ve kterém dominuje jasně formulovaný autorský názor. V letech 2013–2020 působila jako umělecká šéfka Prešovského národného divadla. V roce 2020 spoluzaložila divadelní uskupení Slzy Janka Borodáča, které se vedle experimentální tvorby věnuje zkoumání divadelních technik a metod. Její díla jsou uváděna ve slovenských a českých divadlech i na mezinárodních festivalech (Česká republika, Polsko, Litva, Francie, Turecko, Finsko, Portugalsko apod.). Získala několik mezinárodních i domácích ocenění a na další byla nominována. Je dvojnásobnou laureátkou ocenění DOSKY za nejlepší režii. V roce 2018 za inscenaci Znovuzjednotenie Kóreí (Státní divadlo Košice), v roce 2019 za inscenaci Moral Insanity (Prešovské národné divadlo), která svým tvůrcům přinesla vítězství hned v pěti kategoriích cen DOSKY i Grand Prix festivalu Nová dráma/New drama, v roce 2022 – Grand Prix, International Festival of Mono-Performances “Atspindys”. Žije v Prešově, je matkou tří dětí.

 

Workshop #4 Specifika režie inscenačního tvaru je realizován v rámci projektu Workshopová série #1#2#3#4#5#6 - fokus generace 15-26 finančně podpořeného grantem EU Next Generation a Národního plánu obnovy Výzvy č. 0313/2023 - Podpora projektů kreativního učení. 

Nejbližší termíny